De Gelderse Zweefvliegclub

Startplaats arrow Informatie arrow Vliegverhalen arrow Overland vliegen bij het spaanse Ontur donderdag, 7 augustus 2008
Nieuws flits
De gelderse zweefvlieg club begint dit voorjaar met een ledenwerf campagne. Ben je aan het overwegen om lid te worden houd dan deze site in de gaten. Natuurlijk staat het altijd vrij om bij vragen contact op te nemen met de Ledenwerf commissie.
 
Overland vliegen bij het spaanse Ontur

Take up slack.., zeg ik over de radio. De motorkist begint langzaam te rollen en de kabel wordt strak getrokken. All out!! En daar gaan we. Het uitzicht is geel, grijs, bruin, heuvelachtig en hier en daar iets groens. Ik bevind me in Zuid-Europa, in Spanje.

Sleepstart
Sleepstart

De baan loopt behoorlijk af en de LS8 is snel los. De sleepvlieger zet een vlakke rechterbocht in en langs het vliegveld gaan we richting een bergrug. Er staat een licht windje en laag gaat het langs de helling. De sleepkist kruipt naar de helling. Struiken en rotsblokken schieten langs de linkertip. Spannend hoor, maar liever wat meer marge.

Er moet behoorlijk gestuurd worden, thermiek komt los van de helling die op de zon en de wind ligt. De motorkist schiet voor me omhoog, even een paar tellen wachten en ik ontkoppel. Ik zit in een goede bel maar nog onder de top van de helling. Voorzichtig achtjes draaiend klim ik boven de top uit. Het gaat hard omhoog en ik durf echte cirkels te maken. De helling verdwijnt snel onder me. Onder me draait een steenarend, gaaf!

 

Vliegveld Ontur met de ridge op de achtergrond
Vliegveld Ontur met de ridge op de achtergrond

 

Na twee jaar ben ik samen met Roel weer afgereisd naar Ontur voor een tweeweekse vliegvakantie. We bevinden ons bij de European Soaring club, ofwel Brian Spreckley's "flying circus". Deze "Mad Englishman" runt hier een aantal maanden per jaar een vliegbedrijf. De groep bestaat dit jaar voornamelijk uit Engelsen. Erg gezellig, vooral vanwege hun prachtige gevoel voor humor.

Het verblijf op Ontur is weer uitermate relaxed. Naast de baan staan een zestal bungalows voorzien van een goede keuken, douche en drie bedden en niet onbelangrijk, koelkast en airco. Voor de bungalows is er een groot zonnedak en een barbecue. Om tien uur halen we de kisten uit de hangaar, om elf uur is er de zeer uitgebreide en leerzame briefing door de meester himself en om een uur of een kijken we of het weer goed genoeg is om te starten.

LS8 winglet
LS8 winglet
Go West young boy, of toch maar niet? Elke dag is het weer de vraag of en waar de convergentie zal ontstaan. Afgelopen week hebben we elke dag een convergentie gehad, een gebied met sterke thermiek en prachtige cumuli. Buiten dit gebied is het overwegend blauw en het zweefvliegen zeuren, maar in de convergentie is het gewoon racen.

Ondanks de goede start, worstel ik met een ander stel zweefvliegers nu al bijna een uur in de omgeving van Ontur in het blauw. Hoger dan 6000 voet wil het niet. Prachtige cumuli vormen zich boven Fuento Alamos en in de richting van Almansa. Daar vormt de convergentie zich vandaag dus.

Het is behoorlijk heet onder de kap en ik wil niet teveel tijd en energie kwijt zijn aan het rondhangen bij het veld. Ik besluit voorzichtig te gaan glijden in de richting van de enorme cumuli. Het is een steek van zo'n 10 km en voor Spaanse begrippen is 6000 voet niet echt hoog. Er zit gelukkig niet veel dalen en de muur van wolken schuift langzaam naar me toe. Bij de eerste cumul is het meteen raak. Ik voel een dreun, een aanhoudende verticale versnelling en met 5 meter gaat het omhoog naar de basis op 11.000 voet.

Wat een verschil! Op koers zie ik de meest mooie donkere onderkanten van zeer grote cumuls. Ik vlieg hard en met zo nu een dan een paar cirkels in 4 tot 5 meter blijf ik hoog. Telkens m'n koers iets verleggen om maar zoveel mogelijk onder de cumuli door te vliegen schiet het lekker op.

Ik vlieg boven "The Gorge". Deze ligt 80 km ten Noorden van Ontur. De rivier Júcar heeft hier een diepe geul uitgeslepen in het landschap. Het is een soort mini Grand Canyon. Het eerste keerpunt is een stuwdam 125 km uit. Echt prachtig om uit de lucht te zien. Het water is zo blauw alsof er verf aan toegevoegd is.

Boven de maan?
Boven de maan?
De rest van de vlucht gaat snel. Het laatste been gaat langs het vliegveld van Albacette en over de uitlopers van de Siërra de Alcaraz, een bergketen met toppen van 1800 meter. 70 km uit op final-glide en nog veel te hoog uitkomen bij Ontur. Wat een vlucht!

Escy base, LimaSierra eight, ten minutes out meld ik over de radio om m'n terugkeer aan te kondigen. Na de landing rol ik uit richting hangaar. Sleepvlieger John staat al klaar om de tip op te vangen. Ik poets een paar vliegjes van de kist en parkeer hem in de hangaar.

Dorst, dus tijd voor een biertje en de verhalen van de andere vliegers. Bij de bungalow aangekomen zie ik dat het vuur voor de barbecue al brandt. Er is vlees en vis gekocht in het dorp, flessen Spaanse wijn zijn opengetrokken, cervièzas en salades staan klaar.

sunset
sunset
Bij een ondergaande zon en mooi kampvuur is het goed drinken, praten en eten. Het wordt later en de vliegers gaan naar bed. Ik blijf nog even zitten onder een prachtige sterrenhemel. Morgen is mijn vrije dag en vliegt Roel. Ik denk dat ik met de auto die Gorge eens vanaf de grond ga bekijken, of toch maar naar dat mooie strand en het warme water van de Middellands Zee? We zien wel, morgen.

Harm Willemse

Ook een keer in Spanje vliegen? Kijk eens op www.soaringclub.com Boek vroeg en goedkoop een ticket met BasiqAir naar Alicante of Madrid en huur een auto en je bent er zo.

 
Volgende >
Top! Top!